Nič ni lepšega kot prijateljstvo. Če je mednarodno, je še toliko lepše.
Tako so se občani treh pobratenih občin – Neu-Anspach iz Nemčije, Saint Florent sur Cher iz Francije in Šentjur – znova srečali od 18. do 21. maja 2023, tokrat v Šentjurju.
Prijatelji iz tujine bivajo pri družinah gostiteljicah. Občina Šentjur poskrbi za pester program, ob katerem se družijo in še bolje spoznavajo.
V četrtek so letošnji gostitelji pričakali avtobus iz Nemčije na parkirišču ob Ipavčevem kulturnem centru Šentjur. Nato so jih pospremili na ekumensko srečanje, ki ga je daroval domači župnik Mitja Markovič. Župan občine Šentjur mag. Marko Diaci je delegacijo sprejel v Ipavčevem kulturnem centru in jim namenil nekaj besed. Prav tako je gostitelje pozdravil tudi župan Neu-Anspacha, Thomas Pauli, in se zahvalil za gostovanje. Francoski gostje so se svojim gostiteljem pridružili malo kasneje.
Proti Podčetrtku
Petek je bil dan za izlet. Nemški in francoski gostje so se odpeljali v Podsredo na ogled srednjeveškega gradu. Za tem so si ogledali proizvodnjo piv v pivovarni Haler, kjer so jim predstavili, kako nastane pivo in katere vrste piva proizvajajo. Tam so se okrepčali še s kosilom. Nato pa jih je pot peljala v Minoritski samostan Olimje, kjer so si poleg zanimivega vodenja ogledali še zeliščni vrt in imeli možnost kupiti zelišča v samostanski lekarni. Ogledali so si Čokoladnico Olimje, pokusili tamkaj izdelano čokolado in jo tudi kupili. Petkov izlet so nadaljevali v Turističnem centru Piki, kjer so si ogledali proizvodnjo jelenovih salam, domačih marmelad, sirupov, proizvodnjo izdelkov iz lesa, lahko pa so kupili tudi njihove izdelke. Izjemno zadovoljni in polni vtisov so se odpeljali proti Šentjurju, kjer so jih počakali gostitelji, s katerimi so ponovno preživeli čudovit večer.
Kul bazar in muzejske zbirke
V soboto so imeli možnost videti Kulturno-kulinarični bazar, si ogledati Zbirko Rifnik in Muzej Ipavčeve hiše. Za vodenje je bilo poskrbljeno. Pred vsemi dogodki je goste v Ipavčevi hiši ponovno pogostil mag. Marko Diaci.
Zaključno srečanje je potekalo v Kulturno-gasilskem domu Gorica pri Slivnici. Najprej so presenečenje francoski gostji pripravili člani Vokalne skupine Jakobčani. Večer so slavnostno otvorili učenci iz mladinskega projekta. Zaigrali so vse tri himne – francosko, nemško in slovensko. Po prvi predjedi in pred večerjo, za kateri je poskrbel kuharski mojster Borut Jovan, so sledili zaključni pozdravi predsednikov komisij za mednarodno sodelovanje. Najprej je goste in gostitelje pozdravil predsednik Komisije za mednarodno sodelovanje Občine Šentjur Robert Gajšek, nato francoska županja Marie-Line Cirre, francoska podpredsednica Odbora za mednarodno sodelovanje Marie-Josee Nivet in nemška predsednica Društva za mednarodno sodelovanje Helga Feller.
Ker je drugo leto, maja 2024, na vrsti občina Neu-Anspach za gostovanje, je vse goste in gostitelje v Neu-Anspach povabil tamkajšnji župan Thomas Pauli.
Po večerji pa so se predstavili mladi, ki so letos ustvarjali pod geslom ‘Skupaj v radosti’. Mladinsko izmenjavo že 13 let skupaj organizirajo Mladinski center Šentjur, Comité de Jumelage de Saint Florent in Verein zur Förderung Internationaler Beziehungen Neu-Anspach, ob podpori občin ter sredstev Evropske Unije. Letos je mlade iz Nemčije in Francije gostila Osnovna šola Dramlje.
Proti koncu večera so predstavniki občin in komisij za mednarodno sodelovanje drug drugemu podarili še protokolarna darila, Mladinski center Šentjur pa je predsednikom komisij podaril še fotoknjigo s fotografijami 13 let mladinskih izmenjav. Za glasbo je poskrbel ansambel Špas kvintet.
V nedeljo zjutraj je prišel čas za slovo. Gostje so se polni lepih vtisov, ki so jih pridobili ob navezavi novih stikov, spoznavanju novih prijateljev ali pa poglabljanju prijateljstev, odpravili proti domu.
Zaključimo z mislijo Roberta Gajška, predsednika Komisije za mednarodno sodelovanje Občine Šentjur: “Za osebno srečo in uspešeno družbo je pomembno sodelovanje, pri katerem so najvišje vrednote človeško življenje, zdravje in sreča. Da to dosežemo, se moramo poznati, spoštovati ter ceniti sebe in drug drugega.
Naša dolgoletna druženja so prava pot, da to razvijemo in ustvarimo nov svet, v katerem bomo mi in naši otroci varni, imeli dovolj hrane, vode in zdravo ter čisto okolje za ustvarjanje in razvoj. Še enkrat hvala vsem gostom in gostiteljem, ki so pripravljeni prispevati svoj čas in dobro voljo za naša druženja in sodelovanja.”
Urška Godler
O mladinski izmenjavi
Letošnji naslov že 13. mladinskega projekta, ki ga je sofinancirala EU, in povezuje mlade z Občin Šentjur, Saint Florent sur Cher ter Neu Anspach, je bil »Together in Joy«.
Tokrat sta svoje vrste strnila Mladinski center Šentjur (pobudnik mladinskih izmenjav) ter OŠ Dramlje, katere najstniki ter učitelji so gostili 28 mladih in mentorjev iz Francije in Nemčije.
45 mladih se je skupaj z mladinskimi delavci in učitelji teden dni učilo ter spletalo prijateljstva ob sodelovanju z lokalno skupnostjo.
Skupaj z Domom Nine Pokorn Dramlje so iz naravnih materialov ustvarili učno čutno pot. Z Zavodom Sobivanje ob gozdu so se učili izdelati naravna mila ter priprave okusnih namazov iz divjih rastlin. Z Društvom kmetic Mavrica so spekli orehovo potico, obiskal pa jih je tudi čebelar iz Društva čebelarjev Dramlje, ki jim je predstavil čebele, njihovo življenje in delo ter jim pripravil medeni piknik.
Mladinska izmenjava je za mlade izjemna priložnost medkulturnega učenja, širjenja obzorja, učenja spoštovanja raznolikosti, medgeneracijskega sodelovanja, spoznavanja z lokalno skupnostjo ter razvijanja veščin in spretnosti, ki so jim v pomoč na njihovi poti osamosvajanja ter aktivnega vključevanja v okolje v katerem živijo.
Lara Žmaher