V petek, 1. marca, je bil svetovni dan Civilne zaščite, ob tej priložnosti pa je sinoči štab Civilne zaščite za Zahodno Štajersko v sodelovanju z Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Izpostavo Celje in Občino Šoštanj pripravil osrednjo regijsko prireditev s podelitvijo priznanj in nagrad Civilne zaščite.
Priznanja in nagrade CZ so podeljena najbolj zaslužnim pripadnikom za zasluge in prispevek pri razvoju, krepitvi pripravljenosti, izvajanju zaščite, reševanja in pomoči ter odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč v preteklem obdobju. Med prejemniki so bili na predlog župana Občine Šentjur mag. Marka Diacija tudi JKP Šentjur in PGD Planina pri Sevnici. Direktor JKP Šentjur Igor Gorjup je srebrni znak CZ iz rok vodje celjske izpostave Uprave za zaščito in reševanje RS Silvestra Šrimpfa prevzel že na sinočnji prireditvi v Šoštanju, članom PGD Planina pri Sevnici pa bo zlati znak izročen ob osrednji slovesnosti, s katero bodo letos obeležili 102-letnico delovanja.
JKP Šentjur, Javno komunalno podjetje d.o.o., je srebrni znak prejelo zaradi aktivnega vključevanja v delo civilne zaščite v Občini Šentjur, s katero ima tudi pogodbo o opravljanju nalog zaščite in reševanja. To tudi dosledno izvaja, saj je vedno s svojimi delavci in opremo med prvimi na razpolago tako pri intervencijah, kakor tudi pri odpravi posledic naravnih nesreč, ki jih v zadnjem obdobju ni malo. V okviru njihovih prostorov je urejeno skladišče civilne zaščite, za katero vzorno skrbijo. Strokovni delavci podjetja s svojimi mnenji vedno sodelujejo pri ocenjevanju škod in pomagajo pri sanaciji posledic nesreč. Direktor podjetja pa je že vrsto let tudi poveljnik civilne zaščite Občine Šentjur.
Prostovoljno gasilsko društvo Planina pri Sevnici je bilo za zlati znak predlagano ob 120-letnici organiziranega gasilstva v svojem kraju, ki jo bodo obeležili letos. Društvo je v vseh obdobjih svojega delovanja med najbolj aktivnimi v kraju in v lokalni skupnosti. Glavna naloga vseh dosedanjih vodstev društva je bila doseči dobro organiziranost gasilstva, njegovo usposobljenost ter opremljenost. Vse te naloge je društvo vestno in odgovorno izpolnjevalo, kar potrjujejo številne pridobitve na področju opremljanja z vozili, tehniko in v usposabljanju operativne enote. PGD ima pomembno vlogo pri povezovanju družabnega življenja v kraju, na turističnem in kulturnem področju. Vodstvo se nenehno trudi, da pri svojem delu z mladimi, ženskami in veterani, uveljavlja medgeneracijski ter kulturni dialog, ki zbližujeta v poslanstvu vseh članov, občutek pripadnosti in dobrega razumevanja. Prav zaradi naštetega, društvo beleži številne uspehe na področju usposabljanja, tako na lokalni, regionalni in državni ravni.
Sinoči je bilo sicer v Šoštanju podeljenih 32 bronastih, 16 srebrnih in 3 zlati znaki CZ ter tri plakete CZ.