Knjižnica Šentjur in Domoljubno društvo Franja Malgaja Šentjur pod častnim pokroviteljstvom župana mag. Marka Diacija v ponedeljek, 28. novembra 2013, pripravljata mednarodni znanstveni simpozij z naslovom Velika vojna in mali ljudje. Na današnji novinarski konferenci sta simpozij, ki se bo odvijal v prostorih Knjižnice Šentjur, predstavila vodja ter koordinator ddr. Igor Grdina in direktorica knjižnice Tatjana Oset.
Gre za edinstveni dogodek ne le v šentjurskem, ampak v slovenskem prostoru, saj bo to prvi od večjih tematsko zastavljenih dogodkov pred prihajajočo 100. obletnico začetka 1. svetovne vojne. Ti se bodo v naslednjem letu vrstili po vsej Evropi, v Šentjurju pa se bodo v ponedeljek zbrali domači in tuji strokovnjaki, ki se v svojem raziskovalnem delu ukvarjajo s specifičnimi vidiki in področji te prelomne vojne.
Kot je povedal ddr. Igor Grdina, je bila prva svetovna vojna presegla oziroma spremenila nekdanje definicije vojne s svojo razsežnostjo ter industrializacijo smrti. Navedel je nekatere primere; v prvi svetovni vojni so bile prvič uporabljene nove vrste orožja, segla na več kontinentov, zajela ogromno število ljudi, ne le vojakov, ko so se cele armade vojakov prestavile na fronto na takorekoč »permanentno kampiranje«, in tudi sicer sprožila velike spremembe. Nenazadnje smo jo močno občutili na naših tleh, saj je prva svetovna vojna terjala okoli 35 tisoč življenje, znamenita soška fronta pa je še danes eden najbolj avtentičnih pomnikov na takratne dogodke. »Že naslov pove, da je namen simpozija zajeti čim več vidikov te res velike vojne in načinov, kako je vplivala na človeka. Malega človeka pa zato, ker je človek je proti vojni zmeraj majhen in nebogljen. Na simpoziju bo na primer govora o vojni evforiji, pa o razpadu Avstro-Ogrske, poljskem vprašanju, financiranju vojne, vloge cerkve v vojni, problemu begunstva, o preseljevanju naroda, o gojenju spomina ter posameznih osebnostih tej vojne, med katerimi med slovenskimi gotovo izstopa Vladimir Levstik,« je le del predvidenih vsebin nanizal ddr. Grdina.
Kot je poudarila Tatjana Oset, v okviru društva in knjižnice tudi ena od glavnih pobudnic simpozija, ta ni namenjen le strokovni javnosti, ampak vsem, ki jih zgodovina in takratno dogajanje zanima, zato so dobrodošli vsi udeleženci. »Ne le, da se približujemo 100-letnici začetka prelomne vojne, še posebej smo v Šentjurju želeli obuditi spomin na rojaka Franja Malgaja, tega slovenskega častnika, borca za severno mejo. Ustreljen je bil že leta 1919, rojen pa leta 1894, tako da bomo v naslednjem letu 10. novembra obeležili 120-letnico njegovega rojstva. Datum simpozija, na katerem nam je ddr. Grdina zagotovil res izjemne predavatelje, tako ni bil naključno izbran,« je poudarila Osetova.
Domoljubno društvo Franja Malgaja Šentjur in Knjižnica Šentjur ter častni pokrovitelj simpozija župan Občine Šentjur, mag. Marko Diaci, vas vabijo na simpozij:
VELIKA VOJNA IN MALI LJUDJE
– MEDNARODNI ZNANSTVENI SIMPOZIJ
OB 100. OBLETNICI ZAČETKA PRVE SVETOVNE VOJNE
Simpozij bo v sejni sobi v II. nadstropju Knjižnice Šentjur, Mestni trg 5b, Šentjur,
v ponedeljek, 28. oktobra 2013. Prične se ob 8. uri.
Ddr. Igor Grdina bo vodil simpozij »Velika vojna in mali ljudje«, ki bo obravnaval najrazličnejše vidike prve svetovne vojne. Udeležili se ga bodo raziskovalci iz Velike Britanije, ZDA, Nemčije in Slovenije, ki bodo tematizirali fenomen vojne evforije, razkroj Avstro-Ogrske, poljsko vprašanje, financiranje vojne, problem begunstva in preselitve prebivalstva, gojenja spomina ter delovanje posameznih osebnosti v času velikega spopada 1914–1918.
URNIK
8.00 – 9.00 |
Registracija
|
9.00 |
Pozdrav pokrovitelja simpozija, župana Občine Šentjur mag. Marka Diacija, in gostiteljice, direktorice knjižnice Tatjane Oset.
|
9.10 |
Predsedujoči: ddr. Neven Borak; - dr. Pavlina Bobič, Univerza v Birminghamu: Vojna evforija; - dr. Klaus Richter, Univerza v Birminghamu, Vznik neodvisnih držav na obrobjih bivšega Ruskega imperija kot posledica prve svetovne vojne (1917-1921) – predavanje v angleščini; - dr. Jakub Beneš, Univerza v Birminghamu, Upori na podeželju ob propadu Avstro-Ogrske: zeleni kader v čeških deželah leta 1918 – predavanje v angleščini; - diskusija.
|
10.40 – 10.50 |
Odmor |
10.50 |
Predsedujoči: ddr. Igor Grdina; - dr. Neven Borak, Banka Slovenije: Financiranje prve svetovne vojne; - prof. dr. Stane Granda, IMK ZRC SAZU, Cerkev in prva svetovna vojna; - dr. Neža Zajc, IKZ ZRC SAZU, Poezija in prva svetovna vojna (na primeru Anne Ahmatove); - diskusija.
|
12.20 -14.00 |
Odmor za kosilo
|
14.00 |
Predsedujoči: dr. Stane Granda; - dr. Anton Šepetavc, I. gimnazija v Celju: Pisatelj Vladimir Levstik v vrtincih prve svetovne vojne; - dr. Mateja Ratej, IKZ ZRC SAZU: Januš Golec – vojni kurat 97. avstrijskega pešpolka na vzhodni fronti v letih 1914–1916; - mag. Tadej Koren, Ustanova Fundacija Poti miru v Posočju, dr. Petra Testen, IKZ ZRC SAZU: Spomin, prostor in ostaline soške fronte: primer Poti miru; - ddr. Igor Grdina, IKZ ZRC SAZU, ICK, Univerza v Novi Gorici: Prva svetovna vojna – spopad med zaupanjem, modernizacijo in realizacijo načrtov; - diskusija.
|
Predvidoma okoli 16.00 |
Sklep simpozija |