Protipoplavni ukrepi ob Voglajni in pritokih se s sofinanciranjem Ministrstva za kmetijstvo in okolje v Občini Šentjur pospešeno izvajajo.
Vremenske razmere, ki smo jim bili preko minulega vikenda priča tudi v Občini Šentjur priča v minulih dneh, so opomin, kako pomembna je poplavna varnost.
Precej sveži so namreč še spomini izpred let, ko je Šentjur dobesedno »plaval«, na deroče vode, ki jih struge niso uspele zadržati. Poplave so tako v zadnjih obdobjih povzročile precejšnjo materialno škodo na premoženju občanov, škodo sta beležila tudi gospodarstvo in kmetijstvo, poškodovane je bilo veliko občinske infrastrukture. Sanacije so dolge ter drage in ker območje Občine Šentjur leži na poplavno ogroženem območju Voglajne s pritoki, je občina med prednostne naloge postavila dolgoročno učinkovite ukrepe za večjo poplavno varnost.
Občina Šentjur je zato že pred časom k zagotavljanju poplavne varnosti pristopila proaktivno in v svojih dokumentih predvidela vse strokovne podlage za ukrepe. Tako je bilo vse pripravljeno za urejanje nadaljnjih postopkov v pristojnosti države oziroma resornih ministrstev. Tako je Občina Šentjur že aprila letos podpisala sofinancersko pogodbo z Ministrstvom kmetijstvo in okolje, s katero si je zagotovila zagotovila sredstva za izvedbo investicije Protipoplavnih ukrepov ob Voglajni s pritoki v Šentjurju – faza B. Investicija je sicer vredna kar 2,6 milijona evrov, od česar bo država zagotovila skoraj 2 milijona evrov.
Težko pričakovana dela so se pričela takoj zatem, ko je župan mag. Marko Diaci v septembru 2013 podpisal pogodbo z na javnem razpisu izbranim izvajalskim podjetjem. Ta pogodba velja za izvedbo prvih dveh podfaz omenjene faze B, s čimer bo zaščiteno predvsem območje industrijske cone Šentjur. Obsežna dela na terenu se še vedno nadaljujejo, saj je vreme do sedaj to omogočalo. Posegi na območju Voglajne so obsežni: gradijo se protipoplavni nasipi in zidovi, črpališči, zadrževalna bazena, meteorna kanalizacija in prestavljajo se komunalni vodi. Poplavna varnost se bo tako bistveno povečala, ne le za občane Šentjurja, pač pa tudi na preostalih območjih toka Voglajne, ki precej škode povzroča tudi v Štorah in v Celju.